Strategie, systémy, procesy. Nevyžádané rady do života.

Filip Kocian
6 min readJan 11, 2021

--

Some decisions lead to extraordinary paths.

Poslední rok jsem víc než kdykoliv dřív přemýšlel o systémech, procesech, rozhodnutích a o tom, jak ovlivňují naše životy.

Víc, než nějaký superemotivní status o roce 2020 a vyhlídkách do roku budoucího bych se chtěl podělit o několik užitečných diagramů.

vstupy — magic happens — výstupy

Takhle vypadá nejjednodušší znázornění systému. Je to dost zřejmé. Z mojí zkušenosti potom platí, že zároveň charakter té modifikační části — typicky nějakého filtračního procesu zároveň zpětně ovlivňuje charakter vstupů.

Tato heuristika je užitečná v chápání třeba médií, politiky a nebo sociální dynamiky celkem libovolného charakteru. Dva příklady. Politika. Jestliže většinu poslanců tvoří muži kolem důchodového věku, nelze příliš úspěšně očekávat kvalitní výstupy v oblasti třeba sociální politiky. Příklad druhý, osobnější. Jestliže většinu mých kamarádů tvoří busy lidi ze soutěží a konferencí, častá setkání a intenzivní sociální život taky nepatří do množiny pravděpodobných výstupů.

Nálevka

U filtračních procesů ještě chvíli zůstaneme. Funnel/pipeline patří mezi oblíbené buzzwordy lidí z mnoha oborů. Obecně pomáhá při pochopení procesů, kde je z velkého množství vstupů vybrano malé množství výstupů. Typicky marketing, prodej a zákaznické chování, hledání stáže, přihlášky do různých soutěží a nebo obecně i vztahy různých charakterů, ale do toho se nebudu zabrušovat.

Toto schéma je docela nelítostné. Z desítek tisíc přihlášek na Harvard vyjde pár stovek studentů. Z desítek přihlášených stáží vám vůbec odpoví jen z několika. A tak dále.

Každý problém podobného charakteru má dvě řešení — buďto nalít více vstupů na začátku a nebo zvýšit konverzní poměr — kolik jich proteče do dalšího levelu. Mně tento diagram umožňuje uvědomit si, že příležitosti leží kolem celého procesu a nesoustředit se pouze na jednu problematickou fázi.

Kapitalismus

V srpnu 2020 jsem se poprvé v životě ocitl v hodině ekonomie. Peníze mě zajímaly vždycky, obzvláště tedy, jak jich mít co nejvíc a následně je utratit za sladkosti. Ve škole mi ale rychle došlo, že ekonomie se peněz dotýká spíše okrajově. Jedná se hlavně o disciplínu, která zkoumá, jak dělat optimální rozhodnutí ve světě s limitovanými zdroji a to je přesně náš případ.

Jaký je hlavní rozdíl mezi kapitalismem a socialismem?

Kapitalismus funguje. Můj názor je, že vůle trhu by měla ovlivňovat veškeré aspekty života.

To je jeden z mnoha důvodů, proč follow your passion je hrozně špatná kariérní i životní rada. Prostě, pokud něco chcete, ať už je to pracovní místo, nebo třeba setkání s vaším idolem, je potřeba nabídnout něco hodnotného na oplátku — například hluboké znalosti nějakého oboru, nebo alespoň elementární jistotu, že to nebude ztráta času. Opačně to většinou nefunguje.

Tržní ekonomika je užitečná i pro práci se zdroji. Třeba z časem. Procházel jsem svoje diáře z minulých let a zarazilo mě, kolik zajímavých projektů vyšumělo. Pravdou je, že čas je omezený zdroj a nakonec zvítězí jen ty nejsilnější projekty. Můžete se snažit udržet jich desítky, ale, je to jako když se stát pokouší zachránit lokální výrobce před silnou globální konkurencí. Jak to končí víme všichni.

Jedna praktická do života. Zažil jsem už spousti campů/soutěží, kde jsem potkal desítky zajímavých lidí. S kolika jsem dneska v kontaktu? Expedice Mars 2018–1, Expedice Mars 2019–0, Výtah.conf — 2, Discover Summer Academy 2019–3. To sdělení je dost jasné — když mi to došlo, začal jsem si na každé akci vybírat jednoho, nebo dva lidi, což je pro mě maximální udržitelné množství, a s těmi opravdu zůstat v kontaktu. To samé udělám, až skončím v Norsku. Aktivní kontakt zvládnu udržet s cca třemi lidmi. Jo, je to drsné — 3<200, ale 3>0.

Shrnutí: aplikujte tržní model na život dřív, než se tržní model aplikuje sám.

Exponenciála a 80/20

Popravdě bych se místo tohoto článku měl věnovat spíš exponenciálním a logaritmickým rovnicím, ale…

V mnoha životních situacích platí, že malé procento vstupů je zodpovědné z nejvíc výstupů. Pár procent nejbohatších lidí vlastní brutální množství majetku. Dvě nebo tři nejvlivnější náboženství mají více věřích, než všechny ostatní dohromady. Pár lidí má lepší kontakty, než…

Logika za tím: peníze generují peníze, kontakty generují kontakty, vliv generuje vliv. Često přemýšlím, jak toho využít pro svůj prospěch. A zase příklad ze sociálního života — pár kamarádu je zodpovědných za víc pozitivních momentů, než všichni ostatní dohromady, viz předchozí bod.

Produkt a marketing

Věřím, že v mnoha oblastech jsme všichni vlastně produkty. A věřím, že marketing a produkt by měli být vlastně to samé. Pokud vidíte úplně debilní reklamy (imho typicky mobilní operátoři, nebo rychlé půjčky, nebo ebooky zdarma), je to často právě proto, že nefunguje spojení marketing a produkt.

Potom to často funguje. Třeba Rohlík má skvělou propozici, Ryanair vlastně taky (říká se tomu CX management — pochopitelně jenom komunikační hledisko. A sledovat jejich komunikaci je radost.

Síla strategií a rutiny

Výsledky spousty rozhodnutí jsou definovány pravděpodobností a poměrem rizika k výstupům. Zatímco výsledek jednotlivých rozhodnutí je vždycky náhodný, benefity přichází s následováním stejného přístupu znovu a znovu. To samé potom platí pro rutiny — když něco děláte pořád/každý den stejně, nemusíte se znovu rozhodovat.

To je důvod, proč moje oblečení sestává ze dvou barev. Taky jsem několikrát řešil jak nastavit svůj spánkový režim. V Norsku skoro nikdy nechodím spát po půlnoci a výjimky mají vždycky velice konkrétní jména. U eventů se snažím řídit strategií Hell Yes or No.

Má to hrozně moc výhod — jednodušší život, méně vyrušení, méně stresu. Hail the systems.

Praktický tip: definovat si postoj k riziku: až příště budete vybírat mezi větším rizikem a větším potenciálním výnosem a stabilnější možností, jakou volbu uděláte?

Rychlé tipy

Checklisty na všechno — zabralo mi pět minut na začátku roku sepsat a nalepit checklist na okno. Od té doby jsem nikdy nic nezapomněl, ani nabíječku na laptop, ani kalkulačku, ani propisku, ani nic.

Cestování — kamkoliv cestujete, potřebujete čtyři věci — pas, kreditku, mobil, sluchátka. Ostatní věci jsou nahraditelné. Stokrát jsem si to zopakoval a od té doby už to mám v hlavě. Na komplikovanější záležitosti mi slouží evernote, kde mám balící seznamy pro různé příležitosti.

Video Speed Controller — nejdokonalejší rozšíření do Chrome. Adblock a Grammarly to samé.

V další zaheslované složce na mobilu mám všechny důležité údaje — číslo pasu, občanky, pojišťovny, rozměry svých cestovních kufrů, Norské residenční číslo a všechny obskurní údaje, na které by se mě mohli na pasové kontrole/úřadech/nemocnici/kdekoliv chtít ptát.

Soutěže

Spousta předchozích tipů se týká středoškolských talentových soutěží, pojďme to shrnout.

Funnel model je hodně užitečný. Je samozřejmé, že pokud chcete uspět ve více soutěžích, chce to buďto se zapojit do více a nebo zvýšit úspěšnost. Funnelové schéma by ale mělo pomoct najít konkrétní kroky.

Svět obecně následuje modely — spousta otázek ve výběrových kolech se bude opakovat, není těžké se na ně připravit.

Je super si zjistit dopředu, kolik % uchazečů se dostane do dalšího kola — za mě, pokud je číslo vyšší než 50% volím konzervativní cestu a napíšu kvalitní, ale průměrnou přihlášku, pokud je číslo nižší, snažím se být víc kreativní a vyniknout. Kdyby vás zajímaly různé počty postupujících, veřejně to psát nebudu, ale, známe se.

Naše kultura je hrozně konkurenčně zaměřená. Ale popravdě, nejlepší způsob jak postupovat v soutěžích je mít kamarády v porotě — potom je to mnohem jednodušší. Konkurence je celkem zajímavý koncept — je fajn vidět srovnání a na čem zapracovat, ale nakonec, nejúspěšnější firmy jsou monopoly. Život a podnikání jsou o tvoření monopolů. Nejbližších 10 let se chci konfrontovat s konkurencí, protože je to skvělý trénink, ale nerad bych to dělal celý život.

Kognitivní chyby

Lidský mozek obecně funguje hodně dobře a díky tomu je naše civilizace tam, kde je. Na druhou stranu, děláme spoustu dobře popsaných systematických chyb. V tomto článku jsem se často spoléhal na heurestiky, ale popravdě, přesně ty jsou často zcela chybné.

Je dost užitečné si o tom něco přečíst. Khaneman a nebo Ariely jsou dobré volby pro začátek.

PS. ty chyby a zkreslení se fakt opakují. Kromě toho, že vaše rozhodnutí budou lepší, můžete taky provokovat lidi kolem sebe vysvětlováním, kde právě udělali chybu.

Shrnutí

Ještě bych měl materiál na dalších 5 stránek, nicméně… Hlavní sdělení toho článku, je, že svět kolem nás lze uspokojivě popsat pomocí relativně jednoduchých modelů, což vede k lepším rozhodnutím a nakládání se zdroji.

Readings

Většina věcí výše není tak úplně z mojí hlavy. Všechno, co jsem v posledních letech přečetl mi pomohlo přemýšlet o roli modelů a strategií v životě.

Zero to One od Petera Thiela je moje osobní bible. Formovala můj názor na konkurenci, tvoření nových věcí a grafickou interpretaci světa kolem.

Thinking, Fast and Slow od Daniela Khanemana je brutální kniha o kognitivních zkresleních a jejich následcích.

So good they can’t ignore you od Cala Newporta je 250 stránek dokazujících, že “Follow your passion” je debilní rada.

Čtyři různé knihy od Dana Arielyho mi umožnili blíže pochopit špatná rozhodnutí, která děláme.

The Superclass list od Davida Rothkopfa skvěle reflektuje sílu exponenciální distribuce.

Analysis of social and economic networks sice není kniha, ale díky kurzu jsem s dostal blíže k možnostem popisu světa kolem nás prostřednictvím síťových modelů.

Na spoustu knih se těším: Black Swan, The Coders, The Range, Principles — a ty zase sformují další modely jako způsoby mého náhledu na svět.

--

--

Filip Kocian
Filip Kocian

Written by Filip Kocian

Partner at Golem Ventures Space, Prague-based pre-seed VC; analyst and consultant in the commercial space industry.

No responses yet